12-21-2023, 01:40 AM
So I was thinking about a cookie gimmick the other day, but realized how much each individual cookie costs. Like, that oatmeal could be used to make an entire meal, but instead it's on a singular cookie that's bitten once and gives a singular buff.
I'm not saying that you shouldn't eat cookies in one bite, or that they should get more buffs associated.
Nah, what I'm saying is reduce the cost: Cutting up sweetdough only makes 2 cookie doughs, but each recipie involved with making a cookie just makes 2 from 1 dough. You can also cook moon pies directly this way, and you only need 1 oatmeal/chocolate chips/ectoplasm for 2 cookies!
Maybe also a sprite change, but at that point you'd prolly just want to make cookie dough have the 4 pieces in one recipie..
I'm not saying that you shouldn't eat cookies in one bite, or that they should get more buffs associated.
Nah, what I'm saying is reduce the cost: Cutting up sweetdough only makes 2 cookie doughs, but each recipie involved with making a cookie just makes 2 from 1 dough. You can also cook moon pies directly this way, and you only need 1 oatmeal/chocolate chips/ectoplasm for 2 cookies!
Maybe also a sprite change, but at that point you'd prolly just want to make cookie dough have the 4 pieces in one recipie..